Kaj je časovno tržno načrtovanje?
Večina vlagateljev meni, da je smiselno vstopiti na trg in izstopiti z njega ob najprimernejšem trenutku s pomočjo časovnega tržnega načrtovanja, in sicer z nakupom delnic pred dvigom cen in prodajo pred upadom. Lažje rečeno kot storjeno.
Izkoriščanje upada cen je lahko dobra strategija, vendar je v praksi zelo težko izbrati najboljši trenutek za vlaganje ali umik naložbe, saj vlagatelji, če jih vodijo čustva, pogosto kupujejo po najvišjih in prodajajo po najnižjih tržnih cenah.
Sprejemanje naložbenih odločitev
Prikaz možnih naložbenih odločitev, če vlagatelja v različnih fazah vodijo čustva:
- Vlagatelji, ki jih vodijo čustva, navadno kupujejo po najvišjih tržnih cenah in prodajajo po najnižjih. Izbirati najboljši časa za vlaganje na podlagi čustev je zelo težko, da ne rečemo nemogoče.
- Če pogledate sliko (točka A), lahko vidite, da trenutki največjega optimizma ne ustrezajo vedno najboljšemu času za vlaganje.
- Panični trenutki (točka B), ko vlagatelji po navadi umaknejo naložbo, pa lahko predstavljajo srednjeročno priložnost.
Pravi pristop: stalna naložba
Glede na težave pri napovedovanju natančnega trenutka vstopa na trg ali izstopa z njega ni najpomembnejše časovno načrtovanje, temveč analiziranje informacij, ki jih ponujata gospodarstvo in trg, da bi se lahko racionalno odločili. Če trgu damo čas s strokovnim pristopom in pravilnim upravljanjem objektivnih informacij, lahko dolgoročno uresničimo želeno vrednost naložbe. Boljši rezultat dosežemo, če imamo stalno naložbo, kot s strategijo časovnega tržnega načrtovanja.
Običajno najboljši dnevi za naložbe na trgih sledijo najslabšim dnem, vendar pa je vedno težje najti pravi trenutek za vstop in izstop s trga.
Ključne ugotovitve
- Glede na težave pri napovedovanju natančnega časa za vstop ali izstop s trga ni najpomembnejše časovno tržno načrtovanje, ampak dati trgu čas.
- Dati čas trgu omogoča, da se vrednost naložbe sčasoma realizira.
- Cilj učinkovite strategije, za katero je značilen strokovni pristop je, da želi upravljati gospodarske cikle skozi analizo podatkov (BDP, gibanje trendov, študije ...) in ne na osnovi čustev.
Naročite se na posvet z bančnim svetovalcem
Opozorila vlagateljem in omejitev odgovornosti
Krovna investicijska sklada Eurizon Fund in Eurizon Manager Selection Fund upravlja družba za upravljanje Eurizon Capital S.A., 8 Avenue de la Liberte, L-1930 Luxembourg. Banka Intesa Sanpaolo d. d. je uradni pooblaščeni distributer omenjenih investicijskih skladov za območje Republike Slovenije.
Investicijski skladi niso bančni produkt in ne prinašajo zajamčene donosnosti. Naložbe v investicijski sklad niso vključene v sistem zajamčenih vlog, ki velja za območje Republike Slovenije. Banka Intesa Sanpaolo d. d. ne jamči za donosnost naložbe v sklade. Vlagatelj z naložbo v investicijski sklad sam prevzame tveganje, da bo ob unovčitvi naložbe dobil manj, kot pa je v sklade investiral.
Tekoči podatki o gibanju vrednosti točke posameznega sklada so dnevno objavljeni v časnikih Delo, Dnevnik in Finance ter na spletni strani Intese Sanpaolo Bank. Prospekt investicijskega sklada, Statut investicijskega sklada, dodatek k prospektu za vlagatelje v Republiki Sloveniji ter zadnje objavljeno letno in polletno poročilo so brezplačno dostopni na spletnih straneh in v poslovalnicah Intese Sanpaolo Bank.
Pretekla donosnost naložbe ni pokazatelj njene donosnosti v prihodnje. Iz izračuna pretekle donosnosti naložbe so izvzeti vstopni in izstopni stroški vlagateljev, ki zmanjšujejo prikazano donosnost naložbe.
Vstopna provizija za sklade Eurizon Fund je odvisna od posameznega podsklada in znaša do največ 1,5 % vplačanega zneska. Izstopne provizije ni. Upravljavska provizija na letnem nivoju znaša največ 1,8 %.
Vstopna provizija za sklade Eurizon Manager Selection Fund je odvisna od posameznega podsklada in znaša do največ 1,5 % vplačanega zneska. Izstopne provizije ni. Upravljavska provizija na letnem nivoju znaša največ 1,6 %.