Naša želja je izboljšati finančno pismenost naših strank in znanje s področja naložb, saj vam bo to v pomoč pri sprejemanju vaših finančnih odločitev. Zato smo v sodelovanju z družbo Eurizon pripravili sklop izobraževalnih video vsebin, prek katerih vam na razumljiv način predstavljamo ključne pojme, ki jih je dobro poznati v povezavi z naložbami:
Zakaj vlagati?
Vsak od nas ima cilje za svojo prihodnost. Varčevanje nam omogoča prerazporediti sredstva in uresničiti cilje. Da bi privarčevali, lahko denar hranite na računu ali vlagate na finančnih trgih.
Vlaganje v finančne instrumente dolgoročno ponuja priložnost za večji donos, vendar vključuje tudi tveganja.
Kaj je varčevalna shema oz. varčevalni načrt?
To je preprost in prilagodljiv varčevalni program z rednimi vplačili, pri čemer lahko varčujete že z nizkimi zneski. Od klasičnih oblik varčevanja se razlikuje v tem, da denarja za plemenitenje ne polagamo na svoj račun, temveč kupujemo enote skladov.
Oglejte si, na kakšen način poteka varčevanje v obliki varčevalne sheme oz. načrta in kako lahko z njegovo pomočjo dosežete svoje dolgoročne finančne cilje!
Kaj je diverzifikacija in zakaj je pomembna?
Diverzifikacija pomeni vlaganje v najmanj dva finančna instrumenta z različnimi značilnostmi, glede na izdajatelje (različna podjetja), trge (geografska območja, proizvodni sektorji, države), razred sredstev (delnice, obveznice in skladi) ali valute.
Spoznajte, kako je lahko diverzifikacija osnova dobre strategije za zmanjšanje tveganja.
Kaj je nihajnost in kako jo obvladujemo?
Nihajnost meri nihanje cen finančnega instrumenta v določenem časovnem obdobju: večja kot je nihajnost finančnega instrumenta, večja je verjetnost višjih dobičkov, pa tudi tveganje izgub.
Oglejte si video in ugotovite, zakaj v času negotovosti pomembno vlogo igrajo vlagateljeva čustva ter kako se izogniti tveganjem prenagljenih odločitev, ki jih lahko spodbudijo negativna čustva.
Kaj pomeni časovno tržno načrtovanje?
Večina vlagateljev meni, da je smiselno vstopiti na trg in izstopiti z njega ob najprimernejšem trenutku s pomočjo časovnega tržnega načrtovanja, in sicer z nakupom delnic pred dvigom cen in prodajo pred upadom.
V videu si oglejte, zakaj je v praksi zelo težko izbrati najboljši trenutek za vlaganje ali umik naložbe in zakaj nam lahko boljše rezultate prinese stalna naložba.
Kako izkoristiti korekcije trga?
Finančni trgi se na gospodarske, politične in podjetniške dogodke odzivajo z močnimi nihanji, kar vpliva na kratkoročne rezultate vlagateljev. Ta nihanja lahko ustvarijo zanimive priložnosti.
Če se želite racionalno odzvati na nenadne spremembe na trgu in izkoristiti te priložnosti, sprejemajte odločitve na podlagi poglobljenega znanja in profesionalnih orodij ter ostanite osredotočeni na dolgoročne naložbene cilje.
Družbeno-odgovorne naložbe
V svetu financ je koncept družbeno-odgovornega financiranja še posebej pomemben: gre za pristop, ki pri vlaganju ne upošteva le finančnih meril, temveč tudi merila ESG. Kratica ESG pomeni: Environmental (varstvo okolja), Social (socialne politike), Governance (prakse upravljanja podjetij).
Vključevanje dejavnikov ESG je ključni element pri iskanju dolgoročnih naložbenih rešitev, ki lahko ustvarijo vrednost tako za vlagatelje, kot tudi za družbo.
Naročite se na posvet z bančnim svetovalcem
Opozorila vlagateljem in omejitev odgovornosti
Krovna investicijska sklada Eurizon Fund in Eurizon Manager Selection Fund upravlja družba za upravljanje Eurizon Capital S.A., 8 Avenue de la Liberte, L-1930 Luxembourg. Banka Intesa Sanpaolo d. d. je uradni pooblaščeni distributer omenjenih investicijskih skladov za območje Republike Slovenije.
Investicijski skladi niso bančni produkt in ne prinašajo zajamčene donosnosti. Naložbe v investicijski sklad niso vključene v sistem zajamčenih vlog, ki velja za območje Republike Slovenije. Banka Intesa Sanpaolo d. d. ne jamči za donosnost naložbe v sklade. Vlagatelj z naložbo v investicijski sklad sam prevzame tveganje, da bo ob unovčitvi naložbe dobil manj, kot pa je v sklade investiral.
Tekoči podatki o gibanju vrednosti točke posameznega sklada so dnevno objavljeni v časnikih Delo, Dnevnik in Finance ter na spletni strani Intese Sanpaolo Bank. Prospekt investicijskega sklada, Statut investicijskega sklada, dodatek k prospektu za vlagatelje v Republiki Sloveniji ter zadnje objavljeno letno in polletno poročilo so brezplačno dostopni na spletnih straneh in v poslovalnicah Intese Sanpaolo Bank.
Pretekla donosnost naložbe ni pokazatelj njene donosnosti v prihodnje. Iz izračuna pretekle donosnosti naložbe so izvzeti vstopni in izstopni stroški vlagateljev, ki zmanjšujejo prikazano donosnost naložbe.
Vstopna provizija za sklade Eurizon Fund je odvisna od posameznega podsklada in znaša do največ 1,5 % vplačanega zneska. Izstopne provizije ni. Upravljavska provizija na letnem nivoju znaša največ 1,8 %.
Vstopna provizija za sklade Eurizon Manager Selection Fund je odvisna od posameznega podsklada in znaša do največ 1,5 % vplačanega zneska. Izstopne provizije ni. Upravljavska provizija na letnem nivoju znaša največ 1,6 %.