Ob začetku novega leta mnogi ljudje sprejemajo novoletne zaobljube, s katerimi želijo izboljšati svoje življenje. Na Statističnem uradu RS (SURS) vsako leto pripravijo podatke o novoletnih zaobljubah med Slovenci. Med najpogostejšimi zaobljubami sta zagotovo bolj zdrava prehrana in več gibanja, je pa novo leto tudi priložnost za postavljanje finančnih ciljev. Veliko ljudi se tako odloča za zaobljubo o manjši porabi denarja oz. bolj premišljenem ravnanju z njim, zmanjšanju dolgov in povečanju prihrankov.
Vendar pa novoletnih zaobljub ni enostavno izpolniti. Večina jih namreč opusti že po prvem mesecu. V nadaljevanju si preberite, zakaj je temu tako in kaj vam je lahko v pomoč pri izpolnitvi vaše finančne zaobljube.
Zakaj večina novoletnih zaobljub propade?
Z novoletnimi zaobljubami ne pretiravajte. Zadajte si manjše število manj zahtevnih zadev, saj možgani že za majhne spremembe potrebujejo precej časa. Za uresničitev zaobljub je potrebna osebnostna čvrstost in notranja motivacija. Predvsem pa mora biti želja po spremembi dovolj močna.
Najpogostejši razlogi za neuspeh so sledeči:
- Prevelike zahteve do sebe, ki povzročijo občutek preobremenjenosti in posledično hitro opuščanje zaobljub.
- Nerealni cilji: novo leto spodbuja občutek, da je vse mogoče, kar pogosto povzroči nerealna pričakovanja.
- Pomanjkanje konkretnega načrta, kar je ključna razlika med željami in cilji.
- Pričakovanja hitrih rezultatov: če napredek ni viden takoj, izgubimo motivacijo.
- Pomanjkanje podpore: za doseganje večjih ciljev je nujna tudi podpora okolice.
Kako izboljšati možnosti za uspeh zaobljube?
Ste med tistimi, ki ste si kot novoletno zaobljubo zadali manj zapravljanja? Predstavljamo vam nekaj nasvetov, ki vam bodo pri tem lahko v pomoč.
- Namesto želja si postavite jasne cilje: Ključno pri manjši porabi je, da si zastavite konkretne, realne in dosegljive cilje. Namesto splošne obljube, kot je "letos bom manj zapravljal/-a", si raje postavite natančne meje za posamezne kategorije, kot so npr. "V tem mesecu bom porabil manj kot 100 evrov za oblačila" ali "Teden dni ne bom obiskoval restavracij". Z jasno določenimi cilji boste imeli boljši pregled nad svojimi izdatki in se boste lažje držali načrta.Včasih se boste morda morali soočiti s preprekami ali cilje spremeniti. Pomembno je, da ne obupate takoj, ko naletite na težave, predvsem pa si oprostite, če cilja ne boste dosegli v načrtovanem času.
- Sledite svojim izdatkom: Eden od najučinkovitejših načinov za zmanjšanje porabe je, da začnete spremljati vse svoje izdatke. To vam bo pomagalo prepoznati področja, kjer zapravljate preveč, in omogočilo boljše načrtovanje.
- Pripravite mesečni proračun: En od najbolj učinkovitih načinov, da zmanjšate zapravljanje, je priprava mesečnega proračuna. Z določitvijo mesečnih stroškov za ključna področja, kot so hrana, prevoz in drugi nujni stroški, boste imeli boljši pregled nad tem, koliko denarja lahko porabite za druge stvari kot so zabava in razne prostočasne dejavnosti. Če boste natančno spremljali proračun, boste hitro ugotovili, kje lahko zmanjšate stroške.
- Izogibajte se impulzivnim nakupom: Impulzivni nakupi so pogosto eden največjih krivcev za prekomerno zapravljanje. Da bi se izognili nakupu stvari, ki jih dejansko ne potrebujete, poskusite upoštevati nekaj preprostih nasvetov:
- Ko pomislite, da bi kupili nekaj, si vzemite nekaj dni premora, da premislite, ali je ta stvar res potrebna.
- Izogibajte se spletnim trgovinam, kjer vas bodo nagovarjali k hitremu nakupu s popusti in promocijami.
- Ustvarite seznam potrebščin, preden greste v trgovino, in se ga držite.
- Prednost dajte kakovostnim in trajnim izdelkom: Čeprav se pogosto zdi, da je poceni izdelek dobra izbira, pa se pogosto zgodi, da poceni stvar ne zdrži dolgo, kar pomeni, da boste morali kmalu kupiti novo. Namesto tega raje investirajte v kakovostne izdelke, ki so trajnejši in bolj funkcionalni. Na dolgi rok boste na ta način lahko privarčevali, saj boste potrebovali manj popravil in zamenjav.
- Naučite se uživati v brezplačnih aktivnostih: Zmanjšanje stroškov ni le v tem, da prenehate kupovati stvari, ampak tudi v tem, da spremenite svoje navade in poiščete brezplačne ali cenejše alternative. Namesto obiskovanja dragih restavracij ali kino predstav, poskusite organizirati več druženj s prijatelji doma, se sprehoditi v naravi ali pa si oglejte film doma. Obstaja ogromno brezplačnih dejavnosti, ki lahko popestrijo vaš prosti čas, ne da bi to drastično vplivalo na vaš proračun.
- Razmislite o dolgoročnih prioritetah: Pomembno je, da pri svojih odločitvah ne gledate le na trenutne želje, ampak razmislite o dolgoročnih ciljih. Na primer, če želite privarčevati za potovanje, stanovanje ali pokojnino, boste lažje zmanjšali zapravljanje, če boste imeli v mislih ta jasen dolgoročni cilj. Povezovanje porabe z dolgoročnimi cilji vam pomaga ostati motivirani in disciplinirani pri uresničevanju vaših finančnih namer.
Kako so vam pri boljšem ravnanju z denarjem lahko v pomoč bančne storitve?
Nasprotje od zapravljanja je varčevanje. Če se boste držali vašega načrta po zmanjšanju izdatkov, boste vsak mesec nekaj prihranili. Da bodo prihranki res ostali »nedotaknjeni« za določen dolgoročni cilj, je smiselno, da se odločite za katero izmed oblik varčevanja oz. vlaganja:
- Najpreprostejša oblika je brezplačen varčevalni račun #withSAVE, kjer lahko varčujete na več načinov:
- Ob vsakem manjšem prihranku, prihranjeni znesek »vržete« v virtualni hranilnik. Primer: odpoveste se kavi v baru in v virtualni hranilnik prenesete 2 evra.
- Za bolj sistematično varčevanje si določite mesečni znesek, ki ga boste s transakcijskega računa prenesli na varčevalni račun. To naj bo znesek, do katerega ste prišli z manj izdatki za obleke, zabavo oz. kar koli je bil vaš konkretni cilj.
- Dejstvo je, da so obresti na varčevalnem računu nizke, zato njegov glavni namen ni plemenitenje prihrankov, pač pa predvsem namensko umikanje privarčevanih sredstev s transakcijskega računa. Če želite prihranke tudi oplemenititi, je boljša izbira sklenitev varčevalnega načrta, na katerega mesečno vplačujete znesek v višini najmanj 40 evrov. Ker gre za obliko varčevanja v vzajemnih skladih, je potencialni donos (obresti) lahko višji, vendar pa le-ta ni zagotovljen. To pomeni, da banka ne jamči za donosnost vzajemnih skladov, zato lahko naložba vodi v finančno izgubo. Možnost izgube se z daljšim obdobjem varčevanja zmanjšuje, zato je varčevalni načrt primeren kot dolgoročna oblika varčevanja.
Zmanjšanje zapravljanja je lahko izziv, vendar ga je mogoče doseči, če si postavite jasne cilje, spremljate svoje izdatke in sprejemate premišljene odločitve. Odgovoren odnos do denarja vam bo omogočil ne le boljšo finančno prihodnost, ampak tudi večje osebno zadovoljstvo. Potrebujete pa vztrajnost in disciplino ter predvsem voljo!
Datum objave: 21. 1. 2025
Povezane vsebine
Opozorila vlagateljem in omejitev odgovornosti
Krovna investicijska sklada Eurizon Fund in Eurizon Manager Selection Fund upravlja družba za upravljanje Eurizon Capital S.A., 8 Avenue de la Liberte, L-1930 Luxembourg. Banka Intesa Sanpaolo d. d. je uradni pooblaščeni distributer omenjenih investicijskih skladov za območje Republike Slovenije.
Investicijski skladi niso bančni produkt in ne prinašajo zajamčene donosnosti. Naložbe v investicijski sklad niso vključene v sistem zajamčenih vlog, ki velja za območje Republike Slovenije. Banka Intesa Sanpaolo d. d. ne jamči za donosnost naložbe v sklade. Vlagatelj z naložbo v investicijski sklad sam prevzame tveganje, da bo ob unovčitvi naložbe dobil manj, kot pa je v sklade investiral.
Tekoči podatki o gibanju vrednosti točke posameznega sklada so dnevno objavljeni v časnikih Delo, Dnevnik in Finance ter na spletni strani Intese Sanpaolo Bank. Prospekt investicijskega sklada, Statut investicijskega sklada, dodatek k prospektu za vlagatelje v Republiki Sloveniji ter zadnje objavljeno letno in polletno poročilo so brezplačno dostopni na spletnih straneh in v poslovalnicah Intese Sanpaolo Bank.
Pretekla donosnost naložbe ni pokazatelj njene donosnosti v prihodnje. Iz izračuna pretekle donosnosti naložbe so izvzeti vstopni in izstopni stroški vlagateljev, ki zmanjšujejo prikazano donosnost naložbe.
Vstopna provizija za sklade Eurizon Fund je odvisna od posameznega podsklada in znaša do največ 1,5 % vplačanega zneska. Izstopne provizije ni. Upravljavska provizija na letnem nivoju znaša največ 1,8 %.
Vstopna provizija za sklade Eurizon Manager Selection Fund je odvisna od posameznega podsklada in znaša do največ 1,5 % vplačanega zneska. Izstopne provizije ni. Upravljavska provizija na letnem nivoju znaša največ 1,6 %.