Krožno gospodarstvo in prehrana: od kislega okusa do nič odpadkov
Svetovni prehranski sistem je zrel za korenite spremembe, zlasti v mestih.
22/12/2020
Naš prehranski sistem je eden izmed glavnih vzrokov za škodo, ki je že nastala na našem planetu. Naš trenutni linearni sistem povzroča osiromašenje zemlje, poleg tega pa onesnažuje in povzroča veliko odpadkov, zato nikakor ni presenetljivo, da prispeva svoj delež k podnebnim spremembam in slabšemu zdravju rastlin, živali in ljudi.
Prav v današnjem času za vsak dolar, ki ga porabimo za hrano, družba plača dva dolarja stroškov za zdravstvo, okolje in gospodarstvo (1).
Intesa Sanpaolo se zavzema za vzpostavitev krožnega gospodarstva na področju prehrane in v ta namen partnersko sodeluje z organizacijo Ellen MacArthur Foundation, ki je kot ključno področje za spremembe določila mesta, saj bomo do leta 2050 zaužili 80 odstotkov vse hrane prav v mestih. (2)
Danes se naš prehranski sistem sooča z mnogo različnimi težavami. V naših načinih kmetovanja se uporablja ogromno kemikalij, zaradi česar je zemlja vse bolj osiromašena. Poleg tega uporabljamo tudi neznansko velike količine vode, za katero si res ne moremo privoščiti, da bi šla v nič. Naše potrošniške navade niso usmerjene v sezonsko preskrbo in odpadnih materialov skorajda ne uporabljamo – v mestih se kompostira manj kot dva odstotka živilskih odpadkov (3). Poleg tega se v živilski industriji uporabljajo prevelike količine embalaže in prevozi se ogromno zračnih milj, da se lahko zadosti našim dnevnim potrebam po hrani.
V krožnem prehranskem sistemu bi bile kmetije blizu mestom, kamor bi dobavljale svoje izdelke, in hrano bi pridelovale na obnovljiv način z uporabo naravnih procesov in ne kemikalij. Hrano in živilske odpadke bi kar najbolje izkoristili in pri tem vzpostavili gospodarstvo (4), v katerem nastaja malo odpadkov. Proizvajalci hrane bi proizvedli izdelke, ki bi bili bolj zdravi, in embalažo, ki bi imela minimalen vpliv.
Koristi boljšega prehranskega sistema vključujejo zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov za 4,3 milijarde ton CO2 letno, kar je primerljivo s tem, da bi s cest po vsem svetu za vedno odstranili skoraj eno milijardo avtomobilov (5).
Oglejte si video, kjer boste izvedeli več o koristih krožnega prehranskega sistema in kako deluje krožno živilsko gospodarstvo.
Uporabljeni viri:
1https://www.ellenmacarthurfoundation.org/assets/downloads/CCEFF_Exec-Sum_May-2019-Pages_Web.pdf p8 2https://www.ellenmacarthurfoundation.org/assets/downloads/CCEFF_Exec-Sum_May-2019-Pages_Web.pdf p10 3https://www.ellenmacarthurfoundation.org/assets/downloads/CCEFF_Exec-Sum_May-2019-Pages_Web.pdf p8 4https://www.ellenmacarthurfoundation.org/assets/downloads/CCEFF_Exec-Sum_May-2019-Pages_Web.pdf p11 5https://www.ellenmacarthurfoundation.org/assets/downloads/CCEFF_Exec-Sum_May-2019-Pages_Web.pdf p12
Video viri: