Krožno gradbeništvo ima potencial za gradnjo svetle nove prihodnosti
Procesi vgrajenega okolja predstavljajo 37 % svetovnih emisij CO2.* Koliko bi lahko izkoreninili principi krožnega gospodarstva?
22/11/2024
Da bi trajno vplivali na naše skupne emisije ogljika, moramo v gradbenih praksah uporabiti razmišljanje o krožnem gospodarstvu.
Približno 37 % svetovnih emisij CO2 je posledica procesov v grajenem okolju – ne glede na to, ali gre za kovanje jekla, izdelavo betona ali obratovalne emisije, ki jih stavba ustvari v svoji življenjski dobi. Gradbeništvo je odgovorno za približno tretjino svetovnega povpraševanja po materialih.**
Ponovna uporaba in recikliranje gradbenih materialov
Z "dekonstrukcijo" zgradb namesto z njihovim rušenjem lahko industrija zagotovi recikliranje materialov.
Kot primer vzemimo cement. Cembureau, evropska organizacija za cement, izračuna, da v Evropi vsako leto nastane od 450 do 500 milijonov ton cementnih odpadkov.
Izdelava svežega cementa je ogljično intenziven proces, ki izpusti 250 kg CO2 na kubični meter.
Reciklirani cement ima veliko manjši ogljični odtis in ima večjo prostorninsko stabilnost kot primarni material.***
In medtem ko je večina jekla že pridobljena iz porušenih konstrukcij – 87 % v Združenem kraljestvu – se ga v gradbeni industriji ponovno uporabi le majhna količina.
S pomočjo fundacije Ellen MacArthur – organizacije, namenjene uvajanju krožnega gospodarstva v prakso – se gradbena industrija lahko pridruži tem točkam in zagotoviti velike prihranke ogljika za planet.
Dajanje prednosti naravi pri gradnji
Da bi ohranili biotsko raznovrstnost naših divjih območij in voda ter zaščitili naše urbane prostore pred nesrečami, kot so poplave, moramo oblikovati nove strukture s pristopom, ki daje prednost naravi.
Regenerativna zasnova presega ničelne izpuste in najboljšo uporabo virov za odpravo okoljske škode.
Čiščenje odpadne vode, ustvarjanje zelenih streh in kož ter spodbujanje trajnostnih habitatov prostoživečih živali je le nekaj metod, ki jih uporablja.
Intesa Sanpaolo kot prvi strateški partner fundacije Ellen MacArthur na področju finančnih storitev podpira preobrazbo v našem grajenem okolju.
Skupina ima vrsto finančnih produktov in trajnostnih posojil za podjetja (vključno z gradbenimi podjetji), ki lahko dokažejo svojo zavezanost okolju. Ti vključujejo ohranjanje biotske raznovrstnosti, upravljanje z vodnimi viri in odpadki, prilagajanje podnebnim spremembam in dejavnosti za ničelne izpuste.
Skupina bo do leta 2025 zagotovila 115 milijard evrov posojil Impact za podporo skupnostim in zelenemu prehodu, skupaj s programom v vrednosti 1,5 milijarde evrov (2023–2027) za pomoč ljudem v stiski.
Intesa Sanpaolo je prav tako zavezana ničelnim neto izpustom – do leta 2030 za poslovanje skupine in do leta 2050 za posojila in naložbe, upravljanje premoženja in zavarovalniške portfelje.
Naše grajeno okolje vpliva na vse nas. Z razmišljanjem o krožnem gospodarstvu lahko preoblikujemo gradbene prakse od temeljev. To ne bo samo zmanjšalo izpustov ogljika, temveč bo povečalo kakovost našega življenja in zdravje sveta okoli nas, vsak dan posebej.
Viri:
* https://www.arup.com/insights/issues/how-do-we-build-using-fewer-resources/
** https://www.arup.com/insights/issues/how-do-we-build-using-fewer-resources/
*** https://www.arup.com/insights/how-recycling-concrete-could-accelerate-sustainable-construction/