Podatki Statističnega urada Slovenije (SURS)* kažejo, da več kot tretjina gospodinjstev (36 %) v Sloveniji odplačuje vsaj en kredit ali nakup na obroke. Glede na to, da so pri tem izvzeti hipotekarni krediti za nepremičnino, v kateri kreditojemalci živijo, lahko predpostavljamo, da neko vrsto kredita odplačuje večina Slovencev.
Sklenitev kredita je pomembna finančna odločitev, ki lahko močno vpliva na vaše vsakdanje življenje. Od nas namreč zahteva obvezo v obliki rednih mesečnih odplačil. Po drugi strani pa nam omogoča, da že danes uresničimo nakup, na katerega bi sicer morali čakati dokler ne bi privarčevali potrebne vsote.
Da bi se izognili težavam in ohranili finančno stabilnost, je ključno, da se dobro pripravite in upoštevate nekaj pomembnih načel.
Upoštevajte 7 pomembnih načel:
1. Natančno načrtujte svoj proračun
Ko enkrat sklenete kredit in prevzamete obveznost njegovega odplačevanja, je pomembno, da natančno načrtujete svoje prihodke in odhodke. Spremljajte svoje mesečne stroške in poskrbite, da vedno ostane dovolj sredstev za plačilo obrokov.
2. Naučite se živeti z manj sredstvi kot pred sklenitvijo kredita
Z obrokom kredita, ki ga moramo vsak mesec odplačati, se nam zmanjša višina finančnih sredstev, s katero smo bili vajeni razpolagati. Če se vam prihodki ne bodo zviševali, se boste morali navaditi živeti z manj sredstvi kot prej in z denarjem ravnati bolj preudarno. Razmislite, čemu se lahko odpoveste, ne da bi to bistveno vplivalo na vašo kvaliteto življenja.
3. Izogibajte se dodatnim zadolževanjem
Ko že imate kredit, je priporočljivo, da se izogibate dodatnim zadolževanjem, kot so limit na transakcijskem računu, kreditne kartice oz. kartice z odloženim plačilom ali hitri potrošni krediti. Več dolgov pomeni več finančnih obveznosti, kar lahko poveča tveganje za težave pri odplačevanju.
4. Ustvarite si varnostno rezervo
»Zlata rezerva« je priporočljiva v vsakem primeru, še toliko bolj pa, če odplačujete kredit. Pomagala vam bo v primeru nepredvidenih okoliščin. Vendar pozor: namenjena naj bo reševanju nujnih situacij (kot je npr. popravilo avtomobila ali pralnega stroja) in ne impulzivnim nakupom (kot je mamljiva ponudba na razprodajah).
5. Razmislite o ustreznem zavarovanju
Življenjsko zavarovanje zagotavlja dodatno zaščito v nepredvidenih okoliščinah, kot je npr. smrt, nezgoda ali bolezen. Pred sklenitvijo kredita preverite razpoložljive možnosti zavarovanja in ocenite, ali je takšna oblika zaščite primerna za vas. Pri nas lahko izbirate med zavarovanjem, ki ščiti vas in vašo družino ter zavarovanjem za nove odobrene kredite ali kredite v odplačevanju.
6. Bodite pozorni na spremembe obrestnih mer
Če imate kredit s spremenljivo obrestno mero, ki je sestavljena iz referenčne obrestne mere in fiksnega pribitka, bodite pozorni na gibanje referenčne obrestne mere (Euribor). Dvig referenčne obrestne mere lahko vpliva na višino vaših mesečnih obveznosti, zato je toliko bolj pomembno, da imate na voljo ustrezno finančno rezervo. Pozanimajte pa se tudi o možnostih spremembe iz spremenljive v fiksno obrestno mero, če je to potrebno.
7. Bodite v kontaktu z banko
Redno komunicirajte s svojo banko in se posvetujte o morebitnih spremembah, ki bi lahko vplivale na vaš kredit. Če imate težave pri odplačevanju kredita, je bolje, da jih pravočasno naslovite, saj lahko banka ponudi rešitve, kot so podaljšanje roka odplačevanja ali začasen odlog plačil.
Življenje s kreditom zahteva premišljeno finančno načrtovanje in odgovorno ravnanje z denarjem. S pravilnim upravljanjem svojih financ lahko zmanjšate tveganja in si zagotovite finančno stabilnost.
Ključno je, da vedno ohranjate pregled nad svojimi obveznostmi in se pravočasno odzivate na morebitne spremembe.
* Vir: SURS
Datum objave: 18. 2. 2025