Varno elektronsko poslovanje
Varno spletno nakupovanje
V sodelovanju z Združenjem bank slovenije (ZBS) naše stranke opozarjamo na previdno ravnanje pri opravljanju plačil ter nakupov s karticami na spletu in potrebno preverjanje spletnega prodajnega mesta.
1. Preverite spletno prodajno mesto oz. trgovca, za kakšno podjetje gre, kje se nahaja, kakšen je naslov podjetja. Kot opozarja Slovenski nacionalni odzivni center za kibernetsko varnost –SiCert, je veliko lažje reševati morebitne spore, če gre za podjetje v EU. Če pa podatkov o podjetju sploh ni mogoče najti, je to očiten znak za previdnost. Preverite tudi, kakšne so izkušnje s posameznim prodajnim mestom pri prijateljih, znancih, sorodnikih oz. preverite objave v povezavi s prodajnim mestom oz. trgovcem na spletu. Če ne najdete zapisov na spletu ali so na spletu zapisi, ki govorijo o pritožbah oziroma zlorabah izbranega spletnega trgovca, svetujemo, da se za nakup v tem primeru ne odločite.
2. Preverite kontaktne podatke prodajnega mesta, s klicem ali sporočilom, ki ga posredujete na naslov elektronske pošte podjetja preverite ali sta telefonska številka za pomoč uporabnikomin elektronski naslov podjetjadosegljiva in se ujemata z imenom podjetja, ki se na spletu predstavlja. Če je na voljo zgolj obrazec za sporočilo in ni na voljo nobenega drugega kontakta, bosta tudi morebitno kasnejše reševanje sporov in komunikacija otežena.
3. Preverite domeno spletne strani, prek katere nameravate nakupovati. To storite tako, da domeno vnesete v obrazec na strani https://whois.domaintools.com/. Prejeli boste podatek, kje in kdaj je bila domena registrirana, in kateri kontaktni podatki podjetja so navedeni. Včasih lahko že na podlagi teh podatkov sklepate, da nekaj ni v redu, npr. spletna trgovina se hvali z dolgo tradicijo, domena pa je bila registrirana kakšen mesec nazaj ali pa je bil pri registraciji domene uporabljen brezplačen elektronski naslov.
4. Bodite pozorni, ali se v naslovni vrstici spletnega prodajnega mesta izpiše https (primer: https://naslov.com/), kar dokazuje, da gre za varno povezavo. V primeru varne povezave je prenos podatkov o vaši kreditni kartici šifriran ter tako skrit pred očmi vsiljivcev v omrežju.
5. Ne nasedajte lažnim spletnim trgovinam. Preverite, če res nakupujete v spletni trgovini v EU, da vas naknadno ne bo presenetilo obvestilo carine, da vasčaka pošiljka iz Kitajske, za katero morate plačati še davek. Zelo pogosto se tudi zgodi, da v takšnih primerih prejmete ponaredek, ki je zelo slabe kakovosti ali pa prejmete celo drug izdelek.
6. Vse trgovine s ponaredki, ki jih je uspel zaslediti Si-Cert, so zasnovane podobno - ponujajo izdelke priznanih blagovnih znamk po izjemno nizkih cenah. Vsi artikli so na zalogi, ni pa nobenih podatkov o samem podjetju, ki stoji za trgovino (ime podjetja, naslov, elektronski naslov). Spletne trgovine s ponaredki vam bodo izdelek dejansko poslale, vendar to še ni zagotovilo, da ga boste tudi prejeli. Ponaredki so namreč na slovenski carini zaseženi in uničeni, v nekaterih primerih pa lahko celo plačate globo oz. morate poravnati stroške uničenja. Možnosti reklamacije nimate, saj gre v veliki večini primerov za nakup pri kitajskem trgovcu, ki ni zavezan evropski potrošniški zakonodaji.
7. Zavedati se morate, da ko enkrat sprejmete dvomljivo ponudbo in nakažete denar goljufivemu trgovcu, ostane zelo malo manevrskega prostora za ukrepanjein povračilo denarja.
Zato je toliko bolj pomembno, da temeljito preverite spletnega trgovca in poiščete čim več informacij, preden nakup opravite. Dodatne informacije in napotke za varno plačevanje s karticami na spletu lahko poiščete na spletni strani https://www.varninainternetu.si/.